Vzdělávání předškoláků - distanční vzdělávání

Milí rodiče,

máte doma předškoláka? Jistě tedy víte, že se na něj vztahuje povinné předškolní vzdělávání, tzn., že se Vaše dítě denně zúčastní vzdělávání ve školce, pokud nejsou školní prázdniny.

Může však nastat, že dítě onemocní na delší dobu a nemůže do školky docházet. Také se může stát, že školka bude ze dne na den zavřená. Jak dítě zabavit? Jak mu pomoci, aby nevypadl z režimu?

Věnujte dítěti soustředěnou pozornost

• To znamená vyhraďte si na dítě čas, kdy se nebudete věnovat jiným činnostem, kdy budete plně zaměřeni na dítě a na to, co dělá, co děláte.

Nastavte dětem pravidelný režim (s ohledem na případné onemocnění dítěte)

• Jídlo: Nastavte dětem pravidelný stravovací režim
  • Hra a zábava: Ponechte čas pro hru a zábavu, kdy si dítě hraje samo (stavebnice, kreslení, prohlížení knížek – to, co dítě dělá rádo samo)
  • Učení: Najděte si čas pro společnou hru a zábavu (pexeso, kvarteto, člověče, nezlob se apod.)
  • Práce: Zapojujte dítě do běžných prací (doma, na zahradě, v dílně (pečení bábovky, utírání nádobí, vynášení odpadků, úklid svého pokojíčku…)
  • Odpočinek: i dítě potřebuje být někdy v klidu a samo
  • Pohyb: Dopřejte dítěti dostatek různorodého pohybu alespoň jednou denně.

Denně dítěti předčítejte

• Vyberte nějak vhodnou knihu na pokračování
  • Opakujte s dítětem již přečtené, ptejte se na to, co dítě zaujalo
  • Ze čtení udělejte každodenní rituál (např. před spaním)

Povídejte si s dítětem, vyprávějte si

• Kdykoli, kdekoli, o čemkoli

Důvěřujte svému dítěti

• Zvládne toho hodně, pokud k tomu dostane příležitost.
  • Nebojte se, že rozbije talíř, vyleje vodu, rozsype mouku… to se přece stane i nám.
  • Využijte takové situace k tomu, že není problém chybovat, ale učte ho po sobě uklidit (i když to nebude dokonalé).

Učte dítě dodržovat pravidla (chování, stolování…)

Pro inspiraci na některé aktivity Vám nabízíme náš „Nápadníček“

Vzdělávání předškoláků 2.11.-6.11.2020

Vzdělávání předškoláků po dobu uzavření základních škol 19.-23.10.2020